Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowała dwa projekty których głównym celem było propagowanie wiedzy i zachowań proekologicznych u różnych grup wiekowych z terenu gminy Kruszwica.
W ramach projektu „Ekologiczne zabawy z gęsiną” Fundacja przeprowadziła cykl 12 warsztatów dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kruszwica. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 385 osób. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się m.in. z tematyką związaną z racjonalną gospodarką odpadami komunalnymi oraz programem Czyste Powietrze. Poruszano także tematy związanez przyzagrodowym chowem gęsi. Uczestnicy poznali sposoby przygotowania różnych potraw z gęsiny, a także mieli okazję poznać prozdrowotne właściwości gęsiny. Dodatkowo odbyły się także warsztaty z przetwórstwa gęsiny. Dla młodszych uczestników głównym punktem warsztatów była zabawa w mini-wysypisko. Na początku dzieci poznały zasady prawidłowego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów. Następnie rozpoczynało się sprzątanie i segregowanie odpadów z przygotowanego wcześniej mini-wysypiska. Butelki, gazety, kartony po sokach, puszki, baterie – wszystko to musiało trafić do odpowiednich, kolorowych pojemników frakcyjnych. W nagrodę za uczestnictwo w zabawie i prawidłową segregację dzieci otrzymywały pluszowe gąski na pamiątkę oraz dyplom młodego ekologa. Nie zabrakło także warsztatów kreatywnych. Uczestnicy mieli okazje tworzyć własne eko-torby, drewniane breloki, zakładki i koraliki, eko-stworki z materiałów z recyklingu, malowali figurki gipsowe, wykonywali ekokolorowanki, a także wykonywali własne ekosystemy w postaci lasów w szkle.
Drugi projekt pn. „W zgodzie z naturą – Eko zabawy z gęsiną” polegał przede wszystkim na zorganizowaniu wydarzenia kulturalno – ekologicznego z okazji Dnia Dziecka, które odbyło się 29 maja br. Przy Szkole Podstawowej nr 2 Kruszwicy.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci liter, cyfr czy kolorów. Jednak należy też uczyć segregacji odpadów. Zasady wpojone najmłodszym mają procentować w przyszłości. W związku powyższym podczas wydarzenia uczestnicy poznali zasady segregacji odpadów, odnawialne źródła energii, a także zasady zdrowego odżywiania. W trakcie ekowarsztatów dzieci tworzyły własne materiałowe torby, czy projektowali ekologiczne domy. Takie, które sprostają wyzwaniom dzisiejszego świata.
W ramach wydarzenia zorganizowany został także punkt informacyjny „Czyste powietrze”, w której zainteresowani zostaną poinformowani jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Przedstawione zostały założenia programu, rodzaje przedsięwzięć, warunki dofinansowania, jak również sposób składania wniosków o dofinansowanie oraz zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć.